Vše o pre-ejakulátu u mužů: k čemu slouží, kdy se uvolňuje?

Pre-cum nebo pre-seminální tekutina není totéž jako sperma. Navenek připomíná lepkavou průhlednou směs vylučovanou z uretrálního otvoru penisu. Uvolňuje se před ejakulací, během ejakulace se mísí se spermiemi a při nechráněném sexu se dostává do pochvy.
Vizuálně tato tekutina připomíná syrový vaječný bílek. Během vzrušení u mužů je tekutina vylučována z Cooperových a parauretrálních žláz Littre. Obsahuje prostatickou šťávu.

Cooperovy žlázy - nebo také nazývané bulbouretrální žlázy - jsou velké asi jako hrášek a jsou umístěny pod prostatou po obou stranách močové trubice.

Littre žlázy vypadají jako shluky a jsou umístěny v celé močové trubici, asi více než 30 kusů. Neustále vylučují sekret, který lubrikuje močovou trubici. Jeho tvorba se zintenzivňuje při sexuálním vzrušení.

Každý muž má své vlastní množství lubrikace. Aby to bylo jasnější, můžeme nakreslit analogii se ženami: některé vyžadují další lubrikant na sex, zatímco jiné potřebují svůj přirozený lubrikant. Množství sekrece z bulbouretrálních žláz je dáno hladinou testosteronu a dihydrotestosteronu. S adenomem prostaty se hladina dihydrotestosteronu zvyšuje, a proto se výtok u mužů zvyšuje, když je vzrušený, i když složení není normální.

Složení pre-seminální tekutiny je poněkud podobné spermiím. Obsahuje spoustu sialoproteinů, enzymů, aminosacharidů, navíc v něm probíhá i alkalická reakce.

Účelem vylučování při vzrušení u mužů (preejakulát) je promastit hlavu, usnadnit zavedení penisu do pochvy, připravit uretrální kanál pro průchod semene a vyživit spermie užitečnými látkami. Neutralizuje také bakterie, zbytky moči a alkalizuje prostředí penisu a pochvy, čímž vytváří dobré podmínky pro zárodečné buňky.

V době produkce pre-seminální tekutiny v ní nejsou žádné spermie. To se vysvětluje skutečností, že nejsou v žádném případě spojeny s varlaty, žlázy je nesyntetizují. Spermie však mohou být přítomny v pre-ejakulátu opouštějícím močovou trubici, podle toho, o jaké fázi pohlavního styku mluvíme. Předejakulační fáze začíná při blížícím se orgasmu, jakmile jsou varlata silně přitažena k tříslům. Vývody, kterými spermie prochází, se stávají pumpami, které pumpují spermie z nadvarlete a tlačí je do prostatické části močové trubice. Tam čekají na nástup orgasmu - uvolnění spermií. Někdy procházejí dále močovou trubicí a mísí se se sekretem Cooperových žláz.

Stává se, že spermie jsou zadržovány v pre-ejakulátu od okamžiku předchozí ejakulace. U některých mužů se kvůli tomu dokonce rozvine spermatorea – inkontinence spermií. Důvodem je příliš vysoká hladina testosteronu nebo užívání silných léků. Spermie v preejakulátu je možné detekovat pouze analýzou, protože během vzrušení jsou vylučovány nepozorovaně.

Můžete dokonce otěhotnět z preseminální tekutiny - pravděpodobnost 20% ze 100. Tato pravděpodobnost se zvyšuje s opakovaným stykem. Nová část výtoku u mužů během vzrušení může vytlačit uvíznuté zárodečné buňky z uretrálního kanálu a zanést je do pochvy.

15-20 % mužů má v pre-ejakulátu nějaké spermie, takže i při přerušeném styku existuje vysoké riziko otěhotnění.

mazání u mužů během vzrušení

Normální množství hlenu

Množství pre-cum je určeno tím, jak je muž vzrušený. Maximální koncentrace je tedy možná pouze se silnou sexuální touhou. Norma je 5 ml.

Někteří muži neprodukují lubrikaci vůbec, což snižuje jejich schopnost počít dítě. Když je zdravý mužský výtok vzrušený, nemá žádný zápach, inkluze, hrudky, je viskózní a není doprovázen bolestí nebo nepohodlí.

Hlavní funkcí tvorby předsemen je čištění, proto se jeho složení může často měnit. Při opakovaném sexu, před ejakulací nebo kvůli špatné hygieně se může zakalit. Pre-ejakulát se po několika dnech vrátí do zdravého stavu. Pokud se nezotavil, musíte jít na kliniku, protože to je jistý příznak vývoje onemocnění.

Funkce před spermatem

Mazání při pohlavním styku je důležité, protože jeho speciální složení dezinfikuje a odstraňuje kyseliny po močení. Jedná se o přirozenou přípravu těla pro odběr semene, které bez problémů projde připraveným kanálem. Mikroflóra v ženské pochvě je kyselá, aby se zabránilo různým onemocněním. Ale kyselé prostředí je také škodlivé pro spermie, takže je slabé a neúčinné. A pre-ejakulát snižuje kyselost, a když se uvolní spermie, ženské tělo je připraveno je přijmout a zajistit početí.

Známky abnormálního stavu

Při vzrušení chlap vylučuje tekutinu, která má k normálu daleko, má svou barvu, vůni, složení a doplňuje ji bolavá bolest. Zdravotní problém je indikován výskytem výtoku z močové trubice, hrozným zápachem, bolestí při vylučování močové tekutiny, příliš velkým výtokem, svévolnou tvorbou tekutiny bez intimní touhy, přítomností dalších inkluzí, změnou struktury výtoku - příliš tenké nebo tlusté. Každý z těchto příznaků naznačuje průběh patologie v těle, která vyvolává onemocnění.

Pokud se lubrikant uvolňuje u mužů bez vzrušení, stojí za to mluvit o následujících onemocněních:

 1. Hematorea – preejakulát se uvolňuje spolu s krví při poranění sliznice močové trubice.
 2. Spermatorea – spermie vytékají náhodně při absenci orgasmu kvůli příliš nízkému svalovému tonusu kanálků, kterými se semeno uvolňuje. Patologie je způsobena chronickým zánětem.
 3. Leukocytární uretrorea je samotné stadium zánětlivého procesu, kdy se tekutina uvolňuje do tkání a tělních dutin. Exsudativní fáze nastává v důsledku skutečnosti, že ochranný film slizniční uretry prošel tepelným, mechanickým poškozením nebo byl dlouhodobě vystaven virům a chemikáliím.
 4. Mukopurulentní – obsahují tekutinu vylučovanou serózními membránami, leukocyty a sekrety žláz. Tento hlen se obvykle tvoří v noci. Muž si po probuzení všimne výtoku s hnisem a nažloutlými skvrnami na spodním prádle. Objevují se, pokud je močová trubice postižena bakteriemi – chlamydiemi, ureamikoplazmou nebo trichomonas.
 5. Hnisavé - obsahují hodně uretrálního epitelu, leukocyty, tekutinu ze serózních membrán, hlen. Tento typ výtoku je velmi hustý a strašně páchne. Navenek připomínají nažloutlé nebo nazelenalé kapky a jsou nepochybným příznakem gonokokové uretritidy, která se objevuje v důsledku kapavky a chlamydií.

Hlen se může uvolňovat ve velkém i malém množství. Mazání v malém objemu je prakticky neviditelné. Abyste to poznali, budete muset zatlačit na otvor močové trubice a poté se objeví tekutina. Obvykle okamžitě zasychá a zanechává film na membráně hlavy penisu. Kvůli příliš viskózní struktuře se houby močového kanálu slepují.

Příčiny bolestivého výtoku

Výdej tekutiny při vzrušení je u mužů vyšší nebo nižší než normálně kvůli pohlavně přenosným chorobám, ale důvodem nemusí být jen ony.

 1. Pohlavní choroby. Vznikají v důsledku nepříznivé mikroflóry usazující se na sliznici uretrálního kanálu, žlázách, dutinách a vnějších oblastech pohlavních orgánů. Všechny pohlavně přenosné nemoci jsou rozděleny do 4 skupin podle původce: bakterie (inguinální granulom; chancroid; syfilis; lymfogranulom; chlamydie; kapavka; mykoplazmóza; ureaplasmóza), viry (HIV; herpes; kondylomy; papilomavirus; molluscum contagiosum), houba (kandidóza) a parazité (svrab; fthiriáza).
 2. Jiné důvody. Prostata plní rozhodující funkci při tvorbě spermií. Bez jeho sekrece nemá semenná tekutina žádnou funkčnost. Pokud je prostata zanícená, její produkce se zintenzivňuje.

Muži s chronickou prostatitidou zaznamenávají při vzrušení velké množství výtoku z otvoru močové trubice. Tato tekutina se nazývá prostatická sekrece a je velmi podobná pre-ejakulátu.

Intenzivní výtok během vzrušení u mužů může nastat v důsledku alergií, hypotermie, zánětlivých procesů, chemických nebo fyzických zranění.

Čirý hlen může naznačovat nedávné sondování. Je to ochranná reakce těla na mikrotrauma ve sliznici. Pokud je pozorováno velké množství takového výtoku, je to považováno za jistý příznak neplodnosti.

K identifikaci konkrétní patologie nestačí vizuálně posoudit kapalinu. Zde je důležité zkontrolovat jeho biologické složení, a to lze provést pouze při lékařské prohlídce.

Může lubrikant hnojit?

Experimentálně bylo prokázáno, že mužský lubrikant obsahuje málo spermií, takže je malá šance na otěhotnění, pokud se uvolní během nechráněného sexu.

Šance na početí je zvláště vysoká uprostřed cyklu, kdy ovulace již prošla a děložní čípek je stále otevřený. Jindy k oplodnění nestačí to, co se u mužů uvolní při vzrušení. Bez živného média spermií zárodečné buňky ve vagíně rychle odumírají.

Pravděpodobnost početí je nejvyšší po opakovaném pohlavním styku, protože lubrikant bude obsahovat poměrně hodně spermií. Pokud není touha mít dítě, pak je lepší jít na záchod trochu před další návštěvou.

antikoncepce

Může panna otěhotnět?

To je docela možné, a to nemluvíme o porodu z panny. Tato situace je způsobena dvěma podmínkami:

 • jednotlivé znaky struktury panenské blány;
 • životaschopnost a rychlost spermií;
 • Má dívka v tuto dobu ovulaci?

I nahé mazlení může nečekaně vést k těhotenství. To se stane, pokud mužský lubrikant skončí na dívčiných genitáliích. Spermie se mohou dostat do pochvy a dojde k početí. Riziko je vyšší, pokud je panenská blána zvláště elastická nebo poškozená (trauma, jezdecký sport).

Někdy to stačí k propojení vajíčka a spermie. Lékařské statistiky dokazují, že rodící žena s neporušenou panenskou blánou není nic neobvyklého.

Barva pre-cum

Zdravá lubrikace u mužů je čirá a bezbarvá. Barva a složení kapaliny se mění v důsledku zánětlivých procesů - cooperitis. Pokud se výtok zakalí se nažloutlým nebo nazelenalým odstínem, znamená to podezřelou aktivitu patogenu. Pokud je odstín hnědý, znamená to zánětlivé poškození krevních cév a krvácení.

Zánět Cooperových žláz lze detekovat pomocí vzorku moči z několika sklenic. Nejprve je potřeba močit do první nádobky, po promasírování žlázy močit do další nádobky – v této fázi se v moči objevuje sekret, který je potřeba zkontrolovat. Po druhé studii se prostata masíruje a moč se shromažďuje ve třetí nádobě. Pokud například druhá nádoba vykazovala zvýšený obsah leukocytů a v první a třetí jsou normální, znamená to izolovaný zánět.

Zablokování žláz může také nastat kvůli stagnujícím sekretům - vždyť uretrální kanály dosahují 2-8 cm. V důsledku vzniklých zátek dochází k zánětu. V tomto případě je jako léčba předepsána masáž a antibakteriální terapie.

Diagnostika

Urologové po vyslechnutí stížností pacienta a sběru anamnézy vyšetřují genitálie. V tomto případě odborníci současně berou šťávu z prostaty rektální masáží. Jsou vyžadovány další laboratorní testy:

 • Analýza krve;
 • sekrece prostaty;
 • Analýza moči;
 • Spermie.

Důležité je vyhodnotit samotné vypouštění. K tomu se podrobují mikroskopickému zkoumání. Právě tato metoda umožňuje identifikovat hlavní zdroj problému - bakterie, viry, houby.

Dále lékaři přejdou k instrumentální diagnostice:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů, penisu, šourku;
 • dopplerografie;
 • Radiografie;
 • MRI;
 • CT;
 • cystoskopie;
 • Uretroskopie;
 • Scintigrafie.

Pokud jsou během vyšetření nalezeny novotvary, diagnostikují punkci.

Jak snížit výtok ze vzrušení

Sexuální touha je obtížné skrýt, pokud výtok prosvítá skrz vaše oblečení. Pokud muži při vzrušení uvolňují tekutinu ve velkém množství, musíte dodržovat několik doporučení:

 • mít pravidelně sex - alespoň 2-3krát týdně, to normalizuje sekreci žláz;
 • získat konzultaci s urologem - někdy hojný preejakulát naznačuje hormonální nerovnováhu, zánět a adenom prostaty;
 • vzdejte se přiléhavého spodního prádla, ve volném prádle nebude výtok tak nápadný;
 • Vyhněte se vzrušení v nevhodných situacích – vyhněte se vizuální a fyzické stimulaci.

Preventivní opatření

Obecně preventivní opatření vedou ke správnému postoji k sexuální intimitě a do značné míry závisí na výchově dívky.

Obecná doporučení pro splnění následujících podmínek:

 1. Dobrý sexuální důvtip, poněkud vzdělaný.
 2. Používejte pouze osvědčené a dostatečně účinné metody antikoncepce.
 3. Antikoncepci by měl vybírat kvalifikovaný gynekolog, a ne metodou jeskynního muže – metodou šťouchání.
 4. Za nešťastných okolností nechtěného těhotenství je nutné zajistit bezpečnost a zákonnost interrupčních zákroků, což zcela souvisí s kvalifikací a odbornými schopnostmi lékaře.
 5. Získání kvalitních a odborných rad, doporučení a také lékařské péče po potratu.

Jak zvýšit výtok před sexem

Stává se, že muži při vzrušení vylučují malé množství lubrikantu. Zvýšení objemu předejakulátu je důležité zejména pro ty muže, kteří preferují sex bez kondomu. Přirozené mazání zlepší skluz, eliminuje poškození a zvýší plodnost

Jak to udělat:

 1. Prodlužte dobu předehry. Sex bez dostatečné stimulace vede k poranění sliznic pohlavních orgánů. Kvalitní a dlouhotrvající předehra spouští intenzivní tvorbu tekutin u žen i mužů.
 2. Používejte doplňky stravy nebo afrodiziaka. Vhodné jsou zejména doplňky s ženšenem, horkou mucunou a nadrženým plevelem. Zvyšují vzrušení a zvyšují množství uvolněného pre-ejakulátu.
 3. Minimalizujte alkohol a cigarety, protože toxiny brání normálnímu fungování žláz.
 4. Pít hodně vody.
 5. Pravidelně provádějte cviky, které posilují svaly pánevního dna (dřepy, mosty a Kegelovy cviky).

Testosteron pomáhá zvýšit sekreci u mužů při vzrušení. Během andropauzy u mužů se proto množství pre-ejakulátu snižuje. Syntézu lze normalizovat pomocí syntetických a bylinných posilovačů testosteronu, ale pouze pod přísným dohledem lékaře.

Ve většině případů biologicky aktivní látky (doplňky stravy) pomáhají bezpečně zvýšit množství preseminální tekutiny a zlepšit kvalitu spermií Druhy antikoncepce: výběr nejlepší možnosti

Srovnávací tabulka vám pomůže vybrat nejspolehlivější způsob ochrany:

Způsob ochrany Úroveň spolehlivosti, %
Kondom až 96
Mužská sterilizace 99, 9
Intrauterinní hormonální metody až 97
Perorální antikoncepce až 98
Hormonální injekce až 97
Membrána až 95
Nitroděložní tělísko až 95
Měření bazální teploty až 70
Metoda kalendáře až 70
Přerušení pohlavního styku až 60
Douching po sexu až 15

Vhodnou metodu si pár volí individuálně. Je důležité vzít v úvahu zdravotní stav a návyky vašich partnerů.